Obec Údlice
Obec Údlice Přečaply

Podmínky uznávání způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání pro státní příslušníky členských států Evropské unie, kteří získali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání v jiném členském státě než v České republice

3. Pojmenování (název) životní situace

Podmínky uznávání způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání pro státní příslušníky členských států Evropské unie, kteří získali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání v jiném členském státě než v České republice

4. Základní informace k životní situaci

O uznání způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče musí požádat každý, kdo získal způsobilost k výkonu zdravotnického povolání v jiném členském státě Evropské unie než v České republice a kdo chce toto povolání v České republice vykonávat jako usazená osoba.

Týká se všech nelékařských zdravotnických povolání upravených zákonem č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (§ 5 - 43).

Výjimku tvoří žadatelé, kteří ukončili vzdělání, kterým získali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání, na území Slovenské republiky do 31.12.1992 a tedy v době společné ČSFR.

Práva vzniklá na základě dokladů vydaných podle tehdejších platných právních předpisů zůstávají zánikem ČSFR nedotčena. Mezi takové doklady patří i doklady o získaném vzdělání.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Občan České republiky nebo státní příslušník jiného členského státu Evropské unie usazený na území České republiky, který získal způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče v jiném členském státě Evropské unie než v České republice, nebo pověřený zástupce.

Výjimku tvoří žadatelé, kteří ukončili vzdělání, kterým získali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání, na území Slovenské republiky do 31.12.1992 a tedy v době společné ČSFR (viz bod 04).

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Splnění všech požadovaných náležitostí (odborná způsobilost, trestní bezúhonnost a zdravotní způsobilost).

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

"Žádost o vydání rozhodnutí o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání pro státní příslušníky členských států Evropské unie, kteří získali způsobilost k výkonu zdravotnických povolání v jiném členském státě než v České republice" podejte osobně nebo prostřednictvím pověřeného zástupce (tento zástupce nemusí mít plnou moc při podání žádosti).

Poštou můžete žádost odeslat v případě, je-li řádně vyplněna na originálním tiskopisu a zároveň k ní jsou přiloženy originály, ověřené opisy nebo notářsky ověřené kopie všech dokladů potřebných pro vydání rozhodnutí.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Odbor ošetřovatelství a nelékařských povolání (odbor ONP)

Uznávací jednotka Brno - detašované pracoviště Ministerstva zdravotnictví České republiky

Vinařská 6

603 00 Brno

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Na úřadě předložte:

  • řádně vyplněnou žádost o vydání rozhodnutí,

  • lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k výkonu daného povolání,

  • výpis z rejstříku trestů nebo obdobný doklad vydávaný příslušnými orgány členského státu původu (v případě, že žadatel má již pobyt na území České republiky, potom také výpis z Rejstříku trestů České republiky),

  • originál, ověřený opis nebo notářsky ověřenou kopii autorizovaného překladu dokladu o získané způsobilosti (vysvědčení, diplom, osvědčení, doklady o akademickém titulu nebo doklady o vědecko-pedagogických hodnostech apod.),

  • výpis z učebních osnov studia, ve kterém žadatel získal odbornou způsobilost k výkonu daného povolání (týká se všech regulovaných povolání uvedených v zákoně č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, mimo povolání všeobecné sestry a porodní asistentky).

Doklady musí být předloženy v originále, ověřeném opise nebo notářsky ověřené kopii.

Součástí řádně vyplněné žádosti jsou doklady o přehledu dosavadní praxe a doklad o absolvovaných vzdělávacích aktivitách.

Přehled dosavadní praxe lze doložit také originálem, ověřeným opisem nebo notářsky ověřenou kopií potvrzení od zaměstnavatele, pracovní smlouvou a dohodou o rozvázání pracovního poměru nebo zápočtovým listem (v případě více zaměstnavatelů samozřejmě od každého).

Je-li potvrzení v jiném jazyce než českém, musí být předložen originál, ověřený opis nebo notářsky ověřená kopie autorizovaného překladu.

Přehled absolvovaných vzdělávacích aktivit lze nahradit originálem, ověřeným opisem nebo notářsky ověřenou kopií potvrzení, osvědčení či jiného dokladu o účasti na dané aktivitě (školení, kurz, seminář, odbor. konference apod.) vydaného přímo na dané akci nebo zápisu do průkazu odbornosti.

Zdravotní způsobilost a výpis z rejstříku trestů nesmí být v době přijetí žádosti starší 3 měsíců.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

"Žádost o vydání rozhodnutí o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání pro státní příslušníky členských států Evropské unie, kteří získali způsobilost k výkonu zdravotnických povolání v jiném členském státě než v České republice" musíte podat pouze na originálním tiskopisu.

Tiskopisy žádosti jsou k dispozici na Uznávací jednotce v Brně nebo na Ministerstvu zdravotnictví České republiky (odbor ONP), popř. je rovněž naleznete (ke stažení) na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Správní poplatek činí 2 000 Kč za vydání rozhodnutí.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Do 2 měsíců od obdržení veškerých dokladů vydá Ministerstvo zdravotnictví České republiky rozhodnutí.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Další činnosti nejsou stanoveny.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.

Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu: odboronp@mzcr.cz.

28. Popis byl naposledy aktualizován

24.02.2014

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.

Samospráva

Místní poplatky

Místní poplatkyčíslo účtu: 3528441/0100

VS : 1337+číslo popisné

odpad 1 osoba - 500 Kč/rok

první pes - 100 Kč/rok 

další pes - 150 Kč/rok

do poznámky jména poplatníků

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Publicita

Logo Ústecký kraj

Projekt
„ Rekonstrukce chodníku v ul. Jirkovská, Údlice“
byl spolufinancován
Ústeckým krajem.


Projekt
"KANALIZACE V OBCI PŘEČAPLY"
byl spolufinancován
Ústeckým krajem.


PUBLICITA


Plakát


Přechod pro chodce v ulici Jirkovská
byl vybudován za podpory Nadace ČEZ
z grantového programu Oranžový přechod 2022.

Logo Nadace ČEZ


Publicita K8

Partneři