Obec Údlice
Obec Údlice Přečaply

Sebeochrana občana za mimořádných situací

1. POVODNĚ

a)     Před povodní :

• Informujte se na obecním úřadě, jak a kam se budete evakuovat v případě povodňového ohrožení.
  • Připravte si pytle s pískem, těsnicí fólii, těsnicí desky a další stavební materiál na utěsnění nízko položených dveří a oken. Dále si zajistěte ucpávky kanalizace, odtoku z WC.
  • Připravte si léky, dokumenty, vhodné ošacení, potraviny a pitnou vodu na 2-3 dny.
  • Vlastníte-li osobní automobil, připravte jej k okamžitému použití při evakuaci.
  • Připravte si evakuační zavazadlo, přestěhujte cenné věci a nebezpečné látky do vyšších pater, upevněte věci, které by mohla odnést voda a připravte se na evakuaci zvířat.

b)     Při povodni :

• Na základě pokynů povodňových orgánů obce, policie a záchranářů opusťte ohrožený prostor. V případě evakuace dodržujte zásady pro opuštění bytu (domu).
  • Je-li nedostatek času, okamžitě se přesuňte na určené místo, které nebude zatopeno vodou.

c)     Po povodni :

• Nechte si zkontrolovat stav obydlí (statickou narušenost, obyvatelnost), rozvody energií (plyn, el. energie apod.), stav kanalizace a rozvodů vody.
  • Zlikvidujte uhynulé zvířectvo, potraviny a polní plodiny, které byly zasaženy vodou. Postupujte podle pokynů hygienika. Vyčistění studní a jejich sanaci zadejte odborníkům.
  • Informujte se o místech humanitární pomoci a v případě potřeby si vyžádejte finanční pomoc, pitnou vodu, potraviny, teplé oblečení, hygienické prostředky, potřebné nářadí pro likvidaci povodňových škod a další potřebné prostředky.
  • Kontaktujte příslušné pojišťovny ohledně náhrady škod (ohlaste pojistnou událost pojišťovně, vyhotovte soupis škod).

1. HAVÁRIE V CHEMICKÉM ZÁVODĚ S ÚNIKEM NEBEZPEČNÝCH LÁTEK

Nezbytná doporučení :

• Urychleně opusťte ohrožené místo.
  • Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti.
  • Uzavřete a utěsněte okna, dveře a další otvory.
  • Vypněte ventilaci.
  • Sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.
  • Připravte si prostředky improvizované ochrany osob.
  • Připravte si evakuační zavazadlo.
  • Budovu opusťte jen na pokyn.

1. HAVÁRIE V JADERNÉM ENERGETICKÉM ZAŘÍZENÍ S ÚNIKEM RADIOAKTIVNÍCH LÁTEK

Nezbytná doporučení :

• Co nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení.
  • Uzavřete a utěsněte okna a dveře.
  • Vypněte ventilaci a utěsněte další otvory.
  • Sledujte zprávy v hromadných informačních prostředcích.
  • Připravte si prostředky improvizované ochrany osob.
  • Připravte si evakuační zavazadlo.
  • Jodové přípravky (tablety) a prostředky individuální ochrany odeberte a použijte až na základě veřejné výzvy.
  • Budovu opusťte jen na pokyn.

1. BIOLOGICKÉ ZBRANĚ

Biologické zbraně mohou být použity ve formě aerosolu (bakterie, viry, toxiny) do ovzduší nebo uzavřených prostor nebo vypouštěním hmyzu (vši, blechy, mouchy, klíšťata) nebo infikováním vody, potravin, vzduchu, předmětů. Smysly člověka je biologické zamoření nezjistitelné. Výskyt se zjišťuje speciálními přístroji a odběrem vzorků.

Jak se chránit před proniknutím nebo zanesením nákazy do organismu:

• Nepoužívat vodu z neznámých a nezjištěných zdrojů.
  • Umět si připravit vodu pomocí chemických dezinfekčních prostředků nebo převařením.
  • Nejíst pevnými obaly nechráněné nebo neprověřené potraviny.
  • Udržovat čistotu těla i za nepříznivých podmínek.
  • Zbytečně se nedotýkat a neprohlížet podezřelé předměty.
  • Při známkách onemocnění ihned vyhledat zdravotnickou pomoc.
  • Dodržujte pokyny zdravotníků a pracovníků hygienické služby.

1. CHEMICKÉ ZBRANĚ

Chemické zbraně mohou být použity ve formě aerosolu, v kapalném a plynném skupenství. Působí na organismus mnohostranně. Vyvolávají poškození centrálního nervového systému, dýchacích orgánů, zažívacího traktu nebo narušují metabolismus, jiné mají zpuchýřující účinek.

Jak se chránit před účinky chemických zbraní:

• Urychleně použijte prostředky individuální ochrany.
  • Vyhledejte ukrytí v nejbližší budově.

Samospráva

Místní poplatky

Místní poplatkyčíslo účtu: 3528441/0100

VS : 1337+číslo popisné

odpad 1 osoba - 500 Kč/rok

první pes - 100 Kč/rok

další pes - 150 Kč/rok

do poznámky jména poplatníků

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Publicita

Logo Ústecký kraj

„ Rekonstrukce chodníku v ul. Jirkovská, Údlice“
byl spolufinancován
Ústeckým krajem.

"KANALIZACE V OBCI PŘEČAPLY"
byl spolufinancován
Ústeckým krajem.

PUBLICITA

Přechod pro chodce v ulici Jirkovská
byl vybudován za podpory Nadace ČEZ
z grantového programu Oranžový přechod 2022.
Logo Nadace ČEZ